Gothic 2 River Flows in the Dark – recenzja, poradnik

Rzućmy okiem na stare dzieje, czyli modyfikacja Gothic 2 River Flows in the Dark

W 2018 roku ukazała się modyfikacja do Gothic 2, która znacząco zaniżyła poziom polskiego moddingu… jednak mimo wszystko zachowała procenty pozytywnych aspektów. Co dobrego znajdziemy w tej krótkiej modyfikacji do Gothic 2? To postaram się Wam przybliżyć w tym artykule.

Gothic 2 River Flows in the Dark PL jest modem o głębokiej historii powstania, która swoje korzenie ma w starym studiu moddingowym o nazwie Itharu Team. Wszystko byłoby fajnie, tylko z czego słynie to studio? Z kiepskich modyfikacji do Gothic 2 oczywiście.

Historia powstania modyfikacji zaczyna się więc po opublikowaniu przez owe studio kilku beznadziejnych modów, takich jak: Gothic 2 Altharu, Klan Espadre, Klątwa Khorinis czy też Kryzys Gospodarczy. Twórcy nie wyciągneli wniosków z porażek i poziom modyfikacji Gothic 2 River Flows in the Dark PL nie wzrósł o zbyt wiele procent, choć można powiedzieć, że mimo wszystko wkradł się tlący się, minimalny sukces, który twórcy częściowo przekazali kolejnym modyfikacjom.

Recenzja modyfikacji

Modyfikacja krótka na kilka godzin gry. Jest to jeden z „plusów” jakie studio Itharu Team postanowiło wprowadzić w swoich produkcjach. Skoro już wspomniałem o plusach, to wymieńmy kilka następnych:

A teraz coś co wielu z nas lubi najbardziej, czyli przyjrzyjmy się jaki syf leży przy minusach Gothic 2 River Flows in the Dark PL:

Czego Itharu Team nauczyło się poprzez stworzenie Gothic 2 River Flows in the Dark?

W następnych produkcjach ekipa postawiła na minigierkę (której wciąż nie zabrakło bolączek) oraz na Hardcore mod do Gothic 2 Noc Kruka zawierający wszelkie możliwe utrudnienia życia naszemu Bezimiennemu bohaterowi (wciąż potykając się o wiele podstawowych błędów).

Wyróżnia się jednak jedna rzecz. W Gothic 2 River Flows in the Dark twórcy postawili na minimalizm (no może poza bandytami) i krótką rozgrywkę. W minigierce Król na zamku stworzyli prostą modyfikację, która nie posiadała już zbytnio dialogów. Hardcore też nie wnosił nowych dialogów, co bardzo cieszy patrząc na to jak kiepsko im one wychodziły. Patrząc na to wszystko, mogę stwierdzić tylko jedną rzecz, twórcy w końcu zaczęli wyciągać jakieś wnioski i oby tak dalej w tym kierunku, a może kiedyś zobaczymy coś godnego większej uwagi – choć w sumie może i nie, biorąc pod uwagę fakt, że Itharu Team zwinęło interes chyba z rok temu.

Czy pojawi się kiedyś odświeżona wersja moda?

Nie ma co na to liczyć, studio moddingowe Itharu Team zamknięte, a twórcy nie posiadają nawet skryptów do obecnej wersji moda. Wszystko więc wskazuje na to, że Gothic 2 River Flows in the Dark nie zostanie odświeżone, ani zrobione jak należy.

Chcesz mimo wszystko zagrać w moda? Poradnik dla Ciebie.

No to lecimy z poradnikiem do River Flows in the Dark – mod jest trochę żmudny i nudny, ale nie dla wszystkich, są gracze co nawet w takim modzie dostrzegą coś fajnego, wartego ogrania. Skoro więc zdecydowałeś się już zagrać, to śpieszę z podpowiadaniem co i jak robić, aby przejść tego moda bez większych problemów.

Uzbrój się w dużo:

a) cierpliwości?

b) klapek na oczach?

c) wyłączeń moda po pierwszych 5 minutach – a nie, moda można wyłączyć tylko raz…

Dobra, a teraz serio. Oto lista krok po kroku co musisz robić:

 1. Przeszukaj dwie skrzynie na początku gry, znajdziesz tam ziele dla jednego z piratów oraz rum dla drugiego.
 2. Pogadaj z piratami, głównie z Eronem i ewentualnie tym po lewej, który da Ci questa na głowy hersztów.
 3. Dobra, teraz jedziemy otworzyć drzwi – naciskamy na kafelki lewo, prawo, środek i idziemy dalej.
 4. Pokonujemy bandytów, znajdujemy skrzynię, z której zabieramy „worki z rumem” i lecimy dalej ostatnim korytarzem po prawej stronie.
 5. Pokonujemy kolejnych przeciwników i trafiamy do sali z zapadniami, które „o dziwo” się nie zapadają. Przechodzimy po nich i dojdziemy do miejsca w którym możemy iść dalej prosto lub zatrzymać się tu na chwilę i kliknąć na lewych drzwiach przycisk akcji, dzięki czemu się otworzą. Podobnie też z prawymi drzwiami.
 6. Wparowujemy do środka tych bocznych drzwi i pokonujemy spotkanych tam hersztów bandytów – wow, możesz czuć się zaszczycony, tylko 10% graczy tego moda ich znalazło, brawo!
 7. Gothic 2 River Flows in the Dark nie jest proste, więc idąc dalej środkowymi drzwiami natrafisz na kolejnych bandytów. Pokonujesz ich w 5 sekund, po czym jak wejdziesz do komnaty z kolcami, stań na środku. Masz przed sobą lewy i prawy róg pomieszczenia. W prawym rogu pomieszczenia jest pochodnia, a pod nią właściwa dźwignia, pociągnij ją.
 8. Teraz przejdź do kolejnego pomieszczenia, w którym spotkasz dwóch ziomków. Pogadaj z nimi.
 9. Teraz odprowadź ich do Kapitana Erona pokonując po drodze cały tabun rozszalałych bandytów. Często zapisuj grę, bo nasi towarzysze bardzo chętnie zakumplują się ze ścianą i się zbugują.
 10. Gdy dojdziesz już do Erona, stań przed nim i cofnij się nieco na schody, a jeden z tych „towarzyszy” do Ciebie zagada.
 11. Pogadaliście? Świetnie! Teraz zasuwaj przez 100 lat tam samo gdzie byłeś wcześniej, pokonując po drodze stada bandytów.
 12. Udało Ci się dotrzeć żywym? Elegancko! Teraz czeka Cię finałowa walka z bossem.
 13. Zagadaj z bossem i wybierz poziom trudności, zalecam łatwy.
 14. Pokonaj kamiennych strażników i strzelaj do Strażnika Adanosa, unikaj też błyskawic.
 15. Gdy odpowiednio mocno pobijesz Strażnika Adanosa pojawią się ogniki (chyba 4, albo więcej) nazwane „energią życiową”.
 16. Podejdź blisko do ogników (bardzo blisko) i strzelaj, aż padną.
 17. Jak wszystkie ogniki padną, to boss też padnie.
 18. Zabierz z pokonanego bossa kamień ogniskujący.
 19. Wróć do Erona.
 20. Pogadaj z nim i wręcz mu kamień. Przekaże Ci, że ktoś na Ciebie czeka.
 21. Ciesz się smakiem żenady jakiej do tej pory nie widziałeś.
 22. Koniec. Udało Ci się ukończyć moda Gothic 2 River Flows in the Dark! Czujesz ból i żenadę? Dobra robota, napisz mi tu w komentarzu swoją skalę zażenowania w przedziale od 0 do 10 000.

Eee... a gdzie można pobrać moda?

Już podsuwam odpowiednie info, spójrz niżej:

Twierdzisz, że zabrakło czegoś w poradniku?

Koniecznie zostaw komentarz co „istotnego” mogłem pominąć. I to by było na tyle w tym przydługim recenzjo-poradniko-czymś. Cieszę się, że zaglądasz na mojego bloga. Jeśli masz ochotę, możesz postawić mi kawę – pomoże mi to w utrzymaniu bloga i rozwijaniu kolejnych materiałów dla Ciebie. Trzymaj się zdrów i mam nadzieję do zobaczenia 😉

Postaw nam kawę na buycoffee.to
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Damianut
4 miesięcy temu

twórcy nie posiadają nawet skryptów do obecnej wersji moda” – można je zdekompilować za pomocą DecDat v1.0d.

Mogą Ci się spodobać także inne artykuły:

bitwa królów 3 pl - wielka kopalnia
Polecane!
RoMek

Gothic 2 Battle of the Kings 3 / Bitwa Królów 3

Bitwa Królów 3 (Battle of the Kings 3) to połączenie typowego RTSa z przyjemną grą menadżerską – taki menadżer własnego królestwa, które ściera się z królestwem oponenta – okraszony naszym kochanym silnikiem Gothic 2.

Obraz przedstawia chrzest wody, którego dokonuje Bulit i jego chłopcy
Ciekawostki
RoMek

Wygnanie Śniącego – recenzja książki

Fenomen Gothica polega na tym, że po dwudziestu latach od premiery, wysypu mniej lub bardziej udanych machinim, memów i fan-fiction, wciąż dowiadujemy się o tej grze nowych rzeczy.

Gothic 2 Hardcore Gothic Challenge PL - obraz przedstawia menu gry
Polecane!
RoMek

Gothic 2 Hardcore Gothic Challenge PL

Kilka lat temu pojawiła się pewna modyfikacja, a mianowicie Gothic 2 Hardcore Gothic Challenge PL, która miała tylko jeden cel.. stanowić wyzwanie dla weteranów gry Gothic 2 Noc Kruka.